Náš chov v Mladkově u Boskovic

 

 

Údaje o feně: Průkaz původu 1.strana - 2.strana

Jméno: Chantal z Kuntova dvora

Narození: 1.5.1997

Zkoušky a hodnocení:

bulletPodzimní lovecké zkoušky 1.cena - diplom
bulletHodnotící tabulka: 1.strana - 2.strana
bullet Potvrzení o pracovní zkoušce

Chov v obrazech:

photo9.jpgphoto10.jpg

Chantal ve stáří 5měsíců (hrátky s kocourem, po výcviku již byla utvrzena ostrost na škodnou a kocour musel z teritoria ustoupit)

photo8.jpgphoto7.jpg

Chantal ve stáří březosti 55den (březost trvá asi 57-70 den, hárání u fen 2x ročně s tím, že ke krytí je vhodný 11-13den od počátku hárání. Kryje se až dvakrát s dvoudenním odstupem. Fena je se psem svázána asi 15minut, v této době nesmí dojít k násilnému přerušení krytí, je vysoké riziko poranění jak dělohy feny tak psa).

photo6.jpgphoto5.jpg

Chantal těsně po vrhu (při porodu je vhodné sledovat aby s každým štěnětem vyšla i placenta, štěňata jsou z počátku pruhovaná (pomačkaná)tento jev se asi během 2 týdnů ztratí. pokud je porod zdlouhaví, není neobvyklé 5 a více hodin, bývají poslední štěňata přidušená.(většinou fena sama masíruje jazykem (olizuje je)čímž je rozdýchá někdy je nutné pomoci. Po vrhu se fena ještě dlouho sama čistí (tmavě krvavé výtoky z dělohy-v případě nejistoty zda je fena prázdná je lepší provést ultrazvukové vyšetření aby nedošlo k zánětu a sepsi).

 

photo2.jpgphoto1.jpg

Chantal při kojení (s laktací nebývají problémy, jen je lepší sledovat štěňata jak moc pijí, některá mají tendenci to přehánět a dochází u nich k nadmutí a zácpám.U těchto je nutné přerušovat sání. pokud i přesto dojde k nadmutí lze jim pomoci odplynováním a to tak, že se zavede pružná malá hadička orálně až do žaludku (pozor nesmí mít ostré konce). Už nyní se projevují slabší kusy které se hůře při kojení prosazují, je vhodné štěňata označit, např.barevnými stuhami a kojení trochu řídit. Fena instinktivně štěňata masíruje soustavně lízáním čímž jim umožňuje pohyb střev a lepší trávení a vyměšování které současně uklidí.

photo4.jpgphoto13.jpg

O ovladatelnosti a vhodnosti k dětem svědčí, že fena ochotně umožní se štěňaty nakládat i cizím lidem a dětem (děti do 1 roku by neměly přijít do styku velmi malými štěňaty vzhledem k tomu, že těchto nebyla ještě zahájena žádná antiparazitální léčba a tyto děti ještě nemusí mít dostatek obraných látek-jde jen o radu z praxe, protože o tomto problému se vedou zatím spory)

photo12.jpgphoto11.jpg

 

Štěňata jsou k odběru budoucím chovatelům v 7-8týdnu od narození, je u nich zahájena vakcinace a každé má mezinárodní očkovací průkaz, jsou odčervená. Je nejvhodnější si své štěňátko vybrat co nejdříve i s tím, že bude odebráno později. Také je dobré si k odběru vyhradit dostatek času, aby bylo možno Vás seznámit s pravidly chovu psů. Každý nový majitel by měl mít jasno kde psa umístí (kde bude jeho místo) tak aby tento se v nové své rodině mohl brzy asociovat. Je dobré aby pes měl své stálé místo na spaní, krmení, dělání své potřeby a stálého pána. Psi mají rádi jasná pravidla a i nový majitel by s výchovou měl postupovat tak, že to co dělá pes jako malé štěňátko bude dělat i jako velký pes (chci upozornit na zlozvyky jako je krmení u stolu, skákání na lidi, přemlouvání psa aby uposlechl příkazy atd.)

Výmarský ohař je velmi dobře ovladatelný a tak by bylo škoda jeho výchovu zanedbat a poté s ním být nespokojen po zbytek jeho života. Je také velmi věrný a nový majitel bude ten jediný na celém světě koho má, proto bude-li se mu alespoň trochu věnovat vše mu plně vynahradí.

Snažil jsem se alespoň trochu přiblížit radosti a strasti s chovem Výmarských ohařů tak jak jsem se ve své praxi s tímto plemenem naučil. Možná se někomu bude zdát, že zde zbytečně popisuji průběh chovu, ale když jsem začínal tak bych za takové dal nevím co a zachránil tak několik štěňat. Problémů s chovem samozřejmě je více a jsem ochoten v případě zájmu pokud budu vědět poradit nebo alespoň odkázat na někoho kompetentního. Takže v případě jakýchkoliv nejasností prosím pište nebo volejte.

S pozdravem Pavel Slouka

Zpět na úvodní stránku